Matematikte Başarılı Olmak |

Matematikte Başarılı Olmak

Genel olarak çocukluk ve gençlik döneminde öne çıkan topluluk önünde konuşmak korkusu, her alanda olduğu gibi matematik dersi başarısı için de engelleyici bir faktördür. Derste soru sormaktan, sınıftakilerin karşısından aptal duruma düşmekten korkan öğrenci kendi öğrenimine ket vurarak başarısızlık konusunda emin adımlarla ilerlemeye başlar. Soru sormaktan çekinmeyin. Aklınıza takılan bir şey kalırsa derhal öğretmeninizden tekrar anlatmasını isteyin, memnuniyetle yardımcı olacaktır. Matematikte başarı için utangaçlığı bir kenara bırakmak gerekmektedir.

Algılayamadığınız ve karışık olarak nitelendirdiğiniz konular hakkında örnekler çözün. Öğretmenlerinizden ya da arkadaşlarınızdan kaynak kitap ve test tavsiyesi alın çok fazla sayıda örneklerle uğraşmaktansa kaliteli ve nitelikle örnekler çözmek her zaman işlevsel olacaktır. Daha önceden öğrendiğiniz konuların tekrarını yapın. Onlarla ilgili testler çözün ki bütünlük korunsun ve daha önce gözünüzden kaçırdığınız özellikleri görebilesiniz.

İnsanlar genelde korktukları şeyler anlayamadıkları bilemedikleri şeylerdir. Karanlıkta bir ses duyduğumuzda korkarız. Nedeni onun ne olduğunu bilememizdir. Ama anlamak için sesin geldiği yöne dikkatlice bakarız, hatta oraya doğru yürürüz. Sonra onun bir kedi olduğunu ve korkulacak bir şey olmadığını anlarız. Matematik korkusu da böyle bir şeydir. Matematiği sevmemek onu başaramamaktan ve anlayamamaktan kaynaklanmaktadır. Matematiği sevmek için sadece üzerine gitmemiz ve onun sadece küçük masum bir kedi olduğunu anlamamız gerekmektedir. Eğer bakmaya çalışırsak anlarız. Anlarsak severiz. Seversek başarılı oluruz. İşin özü budur.

Comments are closed.